Wg dostępnych danych wynika, że w I połowie 2023 roku w sprawach frankowych zapadło o 100 % więcej wyroków, niż w analogicznym okresie roku 2022. Na około 8000 zakończonych spraw blisko 97% zakończyło się z korzyścią dla osób posiadających kredyt we frankach. Mimo korzystnych wyroków sądowych, na frankowiczów czeka nadal wiele pułapek.
Prawnicy z krakowskiej kancelarii Prosperitas od 2019 roku przenalizowali blisko 17 000 umów kredytowych waloryzowanych do franka szwajcarskiego i tylko kilka z nich nie zawierało klauzul abuzywnych. Wg kancelarii można przyjąć, że prawie każda umowa tzw. frankowa zawiera zapisy niedozwolone. Dzięki wyrokowi TSUE z 15 czerwca br., dotyczącego kwestii, czy banki mogą żądać wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy, linia orzecznicza sądów w Polsce jest bardzo korzystna dla frankowiczów. Trybunał jednoznacznie stwierdził, że taka możliwość jest wykluczona, gdyż prowadziłaby do iluzorycznej ochrony konsumenta. TSUE wskazał, że bank nie tylko nie może dochodzić wynagrodzenia, ale użył, w mojej ocenie, słowa szerszego, czyli „rekompensaty” – mówi Andrzej Zarzecki z kancelarii Prosperitas. Uważam, że to definitywnie zamyka spór w zakresie straszenia kredytobiorców frankowych przez banki. Drugi wyrok dotyczący zabezpieczenia powództwa sprawił, że sądy coraz częściej przychylają się do argumentacji kancelarii i udzielają zabezpieczenia naszym klientom poprzez możliwość zaprzestania spłacania rat kredytowych do czasu prawomocnego wyroku – dodaje Andrzej Zarzecki.
W Polsce obecnie zapadło kilka tysięcy prawomocnych wyroków dotyczących spraw frankowych. Ta liczba dynamicznie wzrasta w ciągu ostatnich miesięcy. Reprezentujmy około 12.000 kredytobiorców frankowych w całej Polsce, każdego miesiąca zgłasza się do nas około 500 osób, które chciałyby przeanalizować swoją umowę kredytową waloryzowaną klauzulami abuzywnymi do franka szwajcarskiego - mówi Andrzej Zarzecki z kancelarii Prosperitas. Osoby zgłaszające się do nas, są nie tylko zainteresowane prowadzeniem sprawy sądowej, ale również analizą propozycji ugodowej – dodaje Zarzecki.
Wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zwłaszcza wyrok z 15 czerwca 2023 roku, wzmocniły pozycję kredytobiorców, wpływając korzystnie na kondycję ugód bankowych. Banki, które wcześniej niechętnie godziły się na ugody, teraz samodzielnie proponują zróżnicowane warunki, często próbując zatrzymać klientów z kredytami we frankach, korzystając z mechanizmu opartego na WIBORze i stałej racie. Rozważając ewentualne ugody, warto odpowiednio ocenić korzyści. Również osoby, które już spłaciły lub nadal spłacają kredyty, mogą przemyśleć analizę swoich umów i zwrócić się o pomoc w odzyskaniu nadpłaconych kwot.
Więcej informacji udziela:
Marta Grzyb
marta.grzyb@prinspiration.pl
730 190 230
Marta Grzyb
marta.grzyb@prinspiration.pl
730 190 230
Kancelaria Prosperitas powstała w wyniku fuzji krakowskich kancelarii i działa na rynku od 2018 r. zrzeszając grono adwokatów, radców prawnych, ekonomistów oraz profesorów, posiadających wieloletnie doświadczenie i specjalizujących się w postępowania przeciwko podmiotom rynku finansowego, w szczególności w tzw. “sprawach frankowych”.
Kancelaria powołała i współpracuje z Centrum Analiz Sądowych, w którym opracowywane są autorskie ekspertyzy z zakresu rachunkowości i finansów, będący następnie podstawą do dochodzenia roszczeń.
Sprawami Klientów Kancelaria Prosperitas zajmuje się kompleksowo, gwarantując opiekę ekspercką na każdym etapie postępowania – aż do momentu odzyskania pieniędzy z Banku. Każdego miesiąca swoją umowę do bezpłatnej analizy przekazuje do niej blisko 500 osób.